Dantelli Yatak Örtüsü

Müşterimiz masa örtüsü olarak ördüğü danteli bize getirip bu el işinin kullanılarak yatak örtüsü tasarlanmasını talep etti. Öncelikle yıkadığımız kolaladığımız dantelden yastıkta kullanacağımız motifleri ayırdık. Yatak örtüsünün fil dişi renkli saten inci kumaştan yapılmasına karar verdik.

Yatak boyutlarına göre kesilen kumaşın altında elyaf kullanıldı. Böylelikle hem hacim vermesi hem de görsel güzellik sağlanmış oldu.

Yatağın üst bölümüne monte edilen dantelin motiflerinin şekline göre el işçiliği ile yorganlama yapılıp; dantel, kumaş ve elyaf birleştirilmiştir. Böylece dantel ve kumaşın kaynası önlenmiş oluyor.

Yorganlama işleminden sonra dantellerin motif ortalarına inciler dikilip süslenmiştir.

Yatak Ayakucu Köşesi

Lase, Fitil, Yorganlama

Yatak örtüsünün ayakucu yan köşesi, daha yumuşak bir görüntü ve kullanım rahatlığı açısından yuvarlak şekilde tasarlanmıştır.

Dekoratif çizgiler kumaş üzerine çizildikten sonra el ve makina işçiliğiyle lase işlemi çalışmaları yapılmıştır.

Yatak örtüsünün sarkan yan bölümünün orta kısmına saten inci kumaşın renginde, floş ipliklerle dekoratif dikişler yapılıp kumaş ve elyaf birbirine tuturulmuştur. Böylece örtünün daha rahat kullanımı sağlanmıştır.

Dış kenar kısmının 15 cm’lik bölümünde krem floş ipliklerle dekoratif lase işlemeleri kalın bir bordür şeklinde yapılmıştır.

Etek uç kısmına fitil dikilip örtü sınırlarının daha belirginleştirilmesi sağlanmıştır.

Yatak Örtüsü Yastığı

El işi dantelin enine 5 adet motif, boy kısmına 3 adet motif yerleştirip tasarım yapılmıştır. Yastığın orta bölümünde iki motifin kenarlarından baklava deseni oluşacak şekilde yorganlamıştır.

Dantelin dış kenarlarından iki sıra şeklinde lase dikişi yapılmıştır. Kumaşın elyafla birleştirilmesi sağlanmıştır.

Baklava desenlerinin uçlarına inciler dikilmiştir ve yastığın dış kenarında fitil kullanılmış olup yastık şeklinin belirginleştirilmesi sağlanmıştır.

Yorganlama, herhangi bir el işindeki tekrar eden, baskın veya merkez olarak görülebiliecek motifi bombeleştirerek daha belirgin bir hal alması amacıyla yapılır. Ayrıca dantel altındaki kumaş ve elyafın bir arada dikilerek daha sağlam ve kullanışlı bir örtü elde edilir.

Değerli müşterilerimiz, youtube kanalımızdan bilgilendirici videolar ile müşterilerimizden gelen el emeği, göz nuru el işlerinin ne şekilde tasarlanıp örtülere dönüştüğünü izleyebilir, örtü yapım aşamlarını daha anlayabilir, işimizin kalitesi hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.