Elişi Montaj Videoları

Dantel Montaj

Müşterimizin geleneksel el işlemesi dantelinden çıkarmış olduğumuz motiflerin kumaş üzerine montajını videoda sizlerler paylaştık.

Dantelin tasarımı yeni  yapılan şekle göre parçalanması, kumaşa tutturulması ve makinada montajının yapılmasını ayrıca piko ve nervürlü dekoratif çalışmalarımızı da sizlere sunduk.

Kumaşla bütünleşen dantel çok daha farklı bir şekilde keyifle kullanılabilinecek tamamen kupon bir masa örtüsüne dönüşüyor.

Nakış Montajı

Müşterimiz, 25 yıl önce beyaz akfil kumaşın üzerine makinada el işçiliğiyle yaptığı yatak çarşafı eteğinden pike ve yastık yapılmasını istemişti.

Biz yastıktaki yaptığımız çalışmalarımızı sizlerle paylaşıyoruz. Nakışın kesilmesi, nervürü ve pikosu önceden yapılmış olan yastığa tutturulmasını montajını çektiğimiz videoda görsel olarak sizlere sunuyoruz.

Günümüzde nakışlar hobi olarak da elde veya makinada kasnak sallama ile yapılmaktadır.

Kanaviçe Montajı

Müşterimizin patiska kumaş üzerine işlediği açık ve koyu yeşil yapraklı, pembe, mor, lila, turuncu renkli gül motifli kanaviçeyi pike yapımında değerlendirdik.

Sizlerle paylaşmakta olduğumuz videoda kanaviçenin kolalı hali, işlendiği kumaştan kesilerek çıkarılması, pike kapağına yerleştirme çalışmaları ve montajını sunmaktayız.

En eski anadolu halk işlemelerinden biri olan kanaviçe, günümüzde yeni etamin kumaşlara işlenmekte ve işlenmiş örtüler iç mekan tasarımlarının bir parçası olarak kullanılmaktadır.

Tel Kırma Montajı

Müşterimizin ailesine ait olan 150 yıllık tel kırma işlemesi, kumaşının zaman içinde çok yıpranması ve yer yer yırtılması nedeniyle iş yerimize getirilmiştir.

Tel kırmanın monte edileceği keten dokulu kumaşın iç bölümüne verev şekilde nervürlerle dekoratif bantlar oluşturulmuştur.

Sizlerle videomuzda  tel kırmanın ilk hali, kesilmesi, mizanpajı, kumaşa tutturulması ve montaj aşamalarını paylaşıyoruz.

Altın suyuna batırılan tellerle işlenmiş olan el işi, aradan 150 yıl geçmesine rağmen ışıltısı ve güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir.

Masa Örtüsü Tasarımı ( Dantel Montajlı )

Müşterimizin 80×80 cm ölçülerinde ördüğü el işi dantelin, büyük örtü şeklinde kumaş üzerine montaj işlemini sizlerle paylaşıyoruz.

Kare dantelin motif motif elde kesilmesi, mizampajı, kumaşa toplu iğnelerle tutturulması, makina ile teğellenmesi ve montajı, dekoratif nervür çalışmaları ve piko çalışmalarımızı videoda izleyebilirsiniz.

Krem fay kumaşa monte edilen 80×80 ölçülerindeki el yapımı dantel yapılan çalışmalarımız sonucu 140 cm eninde ve 184 cm uzunluğunda masa örtüsüne dönüştürülmüştür.